Mužská neplodnost

Neplodnost je cca z 50% způsobena problémy na straně muže, neboli nízkým počtem spermií, jejich špatnou pohyblivostí nebo špatnou morfologií.

SPERMIE

Spermie se tvoří ve varlatech, umístěných v šourku. Cestují dále do nadvarlete, kde zrají 4-6 týdnů. Pak jsou připraveny na cestu trubicí zvanou chámovod, kde čekají na ejakulaci. V semenných váčcích se vytváří semeno tj. bílá, lepkavá tekutina, která umožňuje spermiím pohyb (spermie tvoří pouze cca 10% ejakulátu). Zrání spermií u mužů řídí hormony. Spermie má hlavičku a tzv. akronom, díky kterému se pohybuje (rychlostí cca 3 mm za 1 minutu). 

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií na polovinu, zhoršila se i jejich rychlost, s jakou se pohybují směrem k vajíčku, stejně tak se zhoršila kvalita spermií. Ještě před 15ti lety měl muž běžně v ejakulátu 100 - 120 milionu spermií. Dnes je takové číslo vyjímečná situace. Za dobrý spermiogram se dnes považuje 20 - 30 milionu spermií, toto je norma, při které by mělo být přirozené početí bezproblémové. Vyšetření spermiogramu by se mělo provést mezi prvními vyšetřeními, které neplodný pár podstupuje. Nicméně tato zkušenost je pro některé muže velice nepříjemná. Někteří muži špatně nesou, že by měla být příčina problémů s otěhotněním na jejich straně, možná si připadají méněcenní, že nejsou schopni tak přirozené věci jako zplodit dítě. Na druhou stranu s tímto nepříjemným pocitem zklamání bojuje i většina žen potýkajících se s neplodností. Je potřeba také říct, že muži mají proces kontroly plodnosti přeci jen složitější než ženy. Gynekologická prohlídka a píchání injekcí hormonální stimulace nejsou nic příjemného, nicméně odevzdání vzorku ejakulátu je přeci jen pro někoho trochu "potupnější". Je proto potřeba, aby žena partnera podpořila a pomohla mu celou situaci co nejlépe zvládnout. Obzvlášť pokud se zjistí, že výsledky spermiogramu nejsou dobré.

Test mužské plodnosti Fertilcount 1

Existuje i možnost, jak otestovat mužskou plodnost v domácím prostředí. Test Fertilcount 1 odhalí, zda je ve spermatu alespoň 20 mil. spermií, což je definované minimum pro přirozené početí podle WHO. 

Spermiogram

Spermiogram je základním měřítkem mužské plodnosti. Analyzuje jaký je:

  • objem ejakulátu
  • vzhled ejakulátu
  • doba zkapalnění ejakulátu
  • celkový počet spermií
  • % pohyblivých spermií
  • % morfologicky správných spermií

Na základě výsledku spermiogramu se zhodnotí, zda pár může počít dítě přirozeně, anebo zda je potřeba asistované reprodukce (IUI případně IVF, ICSI, PICSI) U muže se dále provádí hormonální vyšetření, genetické vyšetření, kultivační vyšetření, ultrazvukové vyšetření pro vyloučení varikokely. Muž může mít malé množství spermií, nízkou pohyblivost, špatnou morfologii, problém se zkapalněním spermatu nebo trpět varikokelou. 

HORMONÁLNÍ VYŠETŘENÍ MUŽE

Při hormonálním vyšetření se obvykle testují hormony FSH, LH (luteinizační hormon), FAI, Testosteron, Prolaktin. Snížené hladiny hormonů testosteronu a FSH (folikulo-stimulační hormon) ukazují na sníženou funkci varlat. Zvýšená hladina FSH ukazuje na poruchu zárodečného epitelu, kde se spermie tvoří. Hormonální porucha však je příčinou problémů s početím pouze u 3% neplodných mužů.

VÝSLEDEK SPERMIOGRAMU

  • Normozoospermie - normální ejakulát (podle definice WHO)
  • Oligozoospermie - nižší počet spermií než je norma 
  • Asthenozoospermie - nižší pohyblivost spermií
  • Ashtenoteratozoospermie - spermie jsou méně pohyblivé a mají špatnou morfologii (tvarově neodpovídají normě)
  • Teratozoospermie - špatná morfologie spermií (30% spermií s normální morfologií)
  • Oligoasthenoteratozoospermie - kombinace všech tří poruch - počtu spermií, pohyblivosti i morfologie
  • Azoospermie - v ejakulátu nejsou přítomny žádné spermie - je potřeba vyšetření opakovat, pro potvrzení diagnozy
  • Pyospermie - významná přítomnost bílých krvinek v ejakulátu
  • Nekrospermie - spermie v ejakulátu jsou nepohyblivé - jeví se jako mrtvé
  • Kryptospermie - spermií je v ejakulátu tak málo, že je lze detekovat až centrifugací ejakulátu

HODNOTY NORMÁLNÍHO SPERMIOGRAMU - podle WHO 

 

Kategorie Hodnota
Objem ejakulátu 2 ml a více
Doba zkapalnění do 60 min
pH         7,2 a vyšší
Koncentrace spermií 20 mil spermií v 1 ml a více
Celkový počet spermií 40 mil spermií a více
Pohyblivost spermií 5% a více spermií s progresivní pohyblivost do 60 minut od ejakulace - hodnotí se rychlost a charakter pohybu (progresivní pohyblivost - schopnost dostat se k vajíčku)
Morfologie spermií nejméně 30% morfologicky správných spermií - tvarové a strukturální změny spermií
Vitalita spermií 75% nebo více živých spermií

Nutné je zdůraznit, že i když muž nedosahuje hodnot normálního spermiogramu, může přirozeně oplodnit ženu a naopak. I muž s výborným spermiogramem může mít problémy s početím. 

JAK PROBÍHÁ ODBĚR NA SPERMIOGRAM?

Hodnocení spermiogramu provádí buď Centra asistované reprodukce (CAR), nebo urologie, andrologie, či pracoviště reprodukční imunologie. (např www.sexuologie-brno.cz/Spermiogram-vysetreni-a-lecba)

Před odevzdáním vzorku se doporučuje 3-5 dní pauza v ejakulaci. Při odběru muž dostane kelímek a odebere se do místnosti, nebo kabinky. Zde bývají časopisy nebo video, aby byl odběr pro muže jednodušší. Někdy je možné, aby muže do kabinky doprovodila partnerka. Po odebrání vzorku muž kelímek odevzdá. Výsledky bývají hotové velmi rychle. 

Vzorek ejakulátu je většinou možné přinést do CARu i z domova (nutno ověřit v konkrétním CARu), musí však být doručen do CARu maximálně cca do 1 hodiny po odběru, v temnu a při tělesné teplotě v nádobě, kterou muž obdrží v CARu. Většinou se doporučuje kelímek se vzorkem dát ženě na tělo do podprsenky. Vzorek ejakulátu nesmí být kontaminován slinami, poševním sekretem ani kondomem. Do kelímku je potřeba zachytit celý objem ejakulátu.

POSTKOITÁLNÍ TEST - PCT

V případě, že muž nechce podstoupit test spermiogramu, může se otestovat žena po nechráněném pohlavním styku.

 

Související články:

Příčiny špatného spermiogramu

Jak zlepšit spermiogram

Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění

Polohy při sexu

Ovulace

Příčiny neplodnosti

Centrum asistované reprodukce

Inseminace IUI

Umělé oplodnění IVF

ICSI

PICSI